Те, що ти хотів знати про мангу та ранобе, але соромився запитати

14 Липня 2021

Все, що потрібно знати про мангу та ранобе

 

Манга і ранобе – два типи японської літератури, які стали дуже популярними та мають фанатів по всьому світу. Вони схожі між собою за цільовою аудиторією та форматом, але при цьому мають і відмінні риси. Так, манга та ранобе розраховані на молодь, їх обкладинки виконані в стилі аніме, вони однаково розділені за жанрами тощо. Але за такої подібності, є й низка відмінностей.

 

У цьому матеріалі ми детально розповімо про ранобе і мангу, а також порівняємо їх між собою.

 

Все про ранобе: що це чим відрізняється відомі автори

 

Ранобе (Light Novels, Лайт-новели) - це ретельно розроблені книги в стилі манги, призначені для тих, хто не любить читати романи і загалом багато читати. Ранобе є винаходом Японії, країни Манги.

 

То що це за романи Ранобе?

 

"Ранобе" - це свого роду романи, орієнтовані на молодь. Кажуть, вони почали з'являтися у 1970-х роках. Раніше такі книги називали "Дитячим романом" або "Фентезі-романом". Однак останнім часом, через їхні унікальні історії, їх стали називати «Лайт-новелами». Тепер їх для стислості називають «Ранобе», і їх читають люди різного віку.

 

Використовуючи англійське слово Light (легкий), японці намагаються створити враження, що цей тип романів написаний простою мовою і тому їх легко зрозуміти.

 

Як згадувалося вище, Ранобе — це група романів нового жанру. Однак, оскільки існує так багато визначень та способів віднести деякі романи до категорії «Лайт-новели», чітких критеріїв ранжирування не існує.

 

Тоді в чому ж «новизна» ранобе?

 

Ранобе має певні характеристики, яких немає в інших романах:

 

Написано для молоді (учнів молодших та старших класів);
Містить елементи фентезі, фантастики, пригод, любовного роману;
Усередині та на обкладинці є комічні ілюстрації;
Є багато розмов у письмовій формі;
Головні герої – неповнолітні (старшокласники тощо).


Зокрема, більшість ранобе об'єднує співвідношення 3, 4 і 5-го пунктів. Ці три пункти - найважливіші характеристики Light Novels.

 

Оскільки в ранобе більше розмов, ніж у звичайних романах, люди можуть читати їх недбало, як мангу. Крім того, багато ілюстрацій допомагають легко зрозуміти персонажів та сюжетні лінії.

 

У чому різниця між ранобе та звичайними романами?

 

Важливо від початку усунути будь-які можливі помилки про ранобе. Їх точне визначення загрожує складнощами; навіть японських читачів це питання збиває з пантелику.

 

Типові відмінні риси ранобе — те, що вони короткі (зазвичай менше 300 сторінок у томі) і містять ілюстрації у стилі манга. Тим не менш, багато звичайних романів мають ілюстрації в стилі манга, а деякі ранобе взагалі не мають ілюстрацій. Крім того, частина ранобе дуже великі за розміром та щільністю обкладинки (наприклад, Horizon in the Middle of Nowhere). Коли справа доходить до ранобе, є винятки з кожного правила.

 

То як дізнатися, що ранобе — це саме ранобе? Первинний індикатор — це «лейбл» книги, тобто відбиток, що належить більшому видавництву. Так, Kadokawa та Kodansha видають книги всіх форматів, але вони також володіють рядом лейблів для ранобе, орієнтованих на різні уподобання та демографічні групи. Наприклад, MF Bunko J та Kadokawa Beans Bunko, які належать Kadokawa.

 

Інакше кажучи, ранобе визначаються й не так окремим літературним стилем чи жанром, скільки брендом і маркетингом. Це стає зрозумілим, якщо ви подивитеся на історію формату.

 

Термін "Light Novel" був придуманий Кейтою Камикитою приблизно 1990 року. Камікіта був системним оператором онлайн-форуму з наукової фантастики та фентезі. Він зазначив, що науково-фантастичні та фентезійні романи, що вийшли у великих видавництвах з 1980-х років, також залучали шанувальників аніме та манги, оскільки в них використовувалися ілюстрації відомих художників манги.

 

Він свідомо уникав використання усталених термінів, таких як «підліткова література», тому що ці романи не зверталися до однієї конкретної демографічної групи. Він лайт-новели були чистої жанрової фантастикою, вони були продуктом стратегії.

Відомі автори ранобе

 

Багато письменників, окрім інших форматів, випускають ранобе. При цьому є автори, які зробили ранобе основним форматом своєї діяльності, і які прославилися завдяки цьому. Серед них:

 

Сато Цутому (Недолугий учень у школі магії)
Ейдзі Мікаге (Порожня скринька та нульова Марія)
Нагару Танігава (Меланхолія Харухі Судзумії)
Гато Седзі (Full Metal Panic!)
Казума Каматі (Якийсь магічний індекс)
Кафка Асагірі (Проза бродячих псів)


Також серед відомих авторів ранобе варто виділити Такекуні Китаяма, Ріеко Есіхара, Юу Ватасе і т.д. Всі вони заслуговують на вашу увагу, якщо ви хочете почитати хороші романи у форматі ранобе.

 

Все про мангу: історія виникнення, розвиток та знамениті мангаки

 

Слово "аніме" часто поєднується зі словом "манга". Слово аніме досить легко розібрати, оскільки воно звучить як «анімація», але що означає слово «манга» і чому шанувальникам аніме має бути раніше справа?

 

У Японії слово «манга» охоплює як мистецтво малювання карикатур, і те, що жителі Заходу вважають коміксами чи графічними романами. Більшість аніме — це адаптація манг, що найбільше продаються, і часто анімаційні шоу виходять одночасно з мангою. Манга часто випускається у вигляді щотижневих розділів, які друкуються в доступному форматі. Після випуску деякої кількості розділів, вони збираються до збірки, яка потім друкується на папері вищої якості.

Звідки взялася манга?

 

Насамперед, хотілося б зауважити, що на японців сильно вплинула американська анімація Уолта Діснея. Ранні шоу, такі як Astro Boy, були натхненні сучасними мультфільмами Діснея. Художній стиль, який ми асоціюємо з аніме, з його великими очима та спрощеними лініями, все ще несе цей вплив сьогодні. Так само ви не можете не бачити цей вплив і на мангу. Але і аніме, і манга продовжують традиції японського мистецтва та візуального спілкування, що сягають корінням у далеке минуле. Ще XII столітті до нашої ери японці створювали сувої, розповідають історії як картинок. Саме слово «манга» з'явилося 1798 року. Сьогоднішня манга є сумішшю як цих традиційних японських мистецтв, і впливу Заходу.

 

Наскільки популярна манга у Японії та в усьому світі?

 

Це може здивувати багатьох, але манга в Японії набагато популярніша, ніж аніме. Принаймні так було історично. Усі читають мангу — у перерві, у метро чи десь ще. При цьому ситуація може докорінно змінитися зараз, у сучасну епоху, коли у кожного є портативні пристрої, на яких вони можуть з легкістю дивитися аніме будь-де. Проте самі планшети та смартфони знаменують епоху цифрової манги.

 

У будь-якому випадку манга охоплює всі мислимі жанри та сюжетні лінії, про які ви тільки можете подумати. Є манга, яка подобається домогосподаркам, ЛГБТ, спортивним фанатам та багатьом іншим. Тільки невелика частина з манги, що існує коли-небудь, буде переформатована в аніме, тому багато фанати аніме по всьому світу почали читати мангу.

 

Відносини між мангою та аніме

 

Аніме-адаптації манги стикаються з багатьма тими ж обмеженнями, що й західні адаптації книг і коміксів. Сюжетні лінії потрібно спростити, скоротити або переосмислити, щоб можна було переходити від паперу до екрану. Іноді це означає, що аніме насправді краще, ніж манга, завдяки чіткішому сценарію. Але в інших випадках це означає пропустити більше, навіть краще втілення вашого улюбленого коміксу.

 

Коли справа доходить до аніме, заснованого на манзі, найбільша проблема полягає в тому, що хоча сюжетна лінія все ще триває, продюсери аніме не хочуть брати перерви в сезоні. Тож щоразу, коли шоу наздоганяє аніме, люди бачать щось, зване «наповнювачем». Це неканонічні історії, які не впливають на основний сюжет і не ґрунтуються на оповіданнях, написаних автором манги.

 

Відомі мангаки та їх твори

 

Мангака – художник, який спеціалізується на створенні манги. Тут ми зібрали добірку найвидатніших мангаків, внесок яких вплинув на розвиток напряму.

 

Хаяо Міядзакі.
Це ім'я давно стало загальним, тому саме він очолює цей список. Міядзаки не лише видатний мангака, а й письменник, сценарист, продюсер та режисер-аніматор. Міядзакі було нагороджено за свій внесок у світову анімацію почесною премією «Оскар» поза конкурсом. Віднесені привидами, Принцеса Мононоке, Порко Россо, Мій сусід Тоторо та Наусіка з долини вітрів — лише кілька його робіт, що прославилися на весь світ.

Осаму Тедзука.
Мангака створив близько 500 творів, отримав велику кількість нагород та премій, у певних колах отримав прізвисько «бог манги». Саме він вважається головною особою у становленні сучасної манги, яка заклала основу її розвитку. Його найпопулярніша робота – манга Астробой.

Акіра Торіяма.
Майстер Торіяма не просто мангака, він займається дизайном персонажів ігор, включаючи відомі RPG. Його відносять до одного з найпопулярніших мангаків сучасності, а його роботи виставляються в музеях. Найвідоміша манга - "Dragon Ball".

Ейтіро Ода.
Всесвітню популярність автору принесла манга One Piece, після виходу якої Ода очолив рейтинг найкомерційніше успішних авторів.

Каору Морі.
Унікальна відмінність його робіт – найвища деталізація. Серед популярних творів можна виділити Історію молодої нареченої, Емма та Ширлі.

Дзюндзі Іто.
Мангака створює мангу в стилі хорор. Всі його історії просякнуті жахом, що леденить душу. Чого тільки вартий манга Риба, Спіралі та Томії.

Наоко Такеуті.
Мангака, який створив знамениту мангу «Сейлор Мун», яка пізніше була переформована в одне з найвідоміших і найпопулярніших аніме.

Це лише кілька майстрів манги, які так чи інакше вплинули на становлення усієї культури. Якщо ви починаєте свій шлях фаната манги, рекомендуємо стартувати саме з їхніх творів.

 

Ранобе vs манга: плюси та мінуси

 

Ранобе набагато більш контекстуально насичені і це зроблено без шкоди для формату. Комікси та манга – це насамперед візуальні засоби масової інформації, де текст використовується за мінімумом.

 

Це означає, що послідовність подій, що відбуваються за дуже короткий проміжок часу, може бути розширена, щоб надати їй відповідний «екранний час», якщо заглибитись у пояснення. Поєдинки можна зобразити як інтелектуальну вольову битву на кілька абзаців, навіть якщо сама битва триває лише кілька секунд.

 

Візьмемо, наприклад, Ракудаї Кіші. У фінальній битві третього тому (останній епізод аніме і 31 глава манги) Іккі стикається з Токою і в розпачі використовує свій звичайний «козир», витрачаючи всю свою магію за 1 хвилину, щоб сфокусувати її, а сам бій вирішується одним ударом.

 

Очевидно, показувати, що результат вирішується за частки секунди було б неправильно. Аніме, манга та ранобе – всі фактично чи буквально переходять у сповільнену зйомку, щоб показати послідовність подій протягом кількох сторінок. Для ранобе перевага полягає в тому, що в ньому може бути витрачено більше слів на докладний опис того, що відбувається, тоді як манга може дати вам тільки картинки. У будь-якому випадку, якщо ви досить захоплені цим, вам сподобається.

 

По суті, картинка може коштувати тисячі слів, але є деякі речі, які заслуговують на увагу тільки при значній кількості слів. Ранобе, звичайно, має обмежену кількість ілюстрацій, які потенційно можуть бути використані для аналогічних цілей.

 

Тисячі томів різноманітної манги та ранобе ти знайдеш у нашому каталозі
Скористайтеся фільтрами в категорії, щоб швидко знайти потрібні томи!

Повернутися до списку публікацій